Byanca Szabó Peredo

“ A rossz közbiztonság miatt csak a nagymamámhoz sétálhattam el egyedül, aki mindössze két háztömbnyire lakott tőlünk.”

 

Byanca Bolíviából érkezett Magyarországra tanulni. Nagyapja magyar származású volt, annak idején innen költözött ki Bolíviába, de úgy alakult az élet, hogy már sajnos nem ismerhették meg egymást. Byanca szeretne Magyarországon maradni tanulmányai után is. Bolíviában az oktatási rendszer nyújtotta lehetőségek korlátozottak, így szülei támogatták, hogy külföldön tanuljon tovább. Gyerekként ők vitték iskolába, mivel Cochabamban, a szülővárosában a tömegközlekedés nincs úgy kiépítve, mint Budapesten, de nem is mehetett volna egyedül iskolába, vagy akár az utcára a rossz közbiztonság miatt. 

“Kiskoromban legmesszebb egyedül a nagymamához sétálhattam el, aki két háztömbnyire lakott a mi házunktól.”- meséli.

Tapasztalatai alapján Bolíviában országszerte nagy a bűnözés, a rendőrség pedig nem képes felszámolni azt. Ennek ellenére sok fiatal az utcán dolgozik, veszélyes körülmények között, hogy a családjuk számára biztosítsák a megélhetést. Mások az építkezésen próbálnak meg spórolni, nem fejezik be a házukat, így nem kell adót fizetniük. Meghagyják a befejezetlen téglafalakat, sok helyen hiányoznak az ajtók, ablakok.

Byanca szülei is gondolkodnak a költözésen, régóta próbálják eladni az ingatlanjukat Bolíviában, azonban senki nem akarja megvenni annyiért, amennyit szerintük érne – addig pedig nem tudnak eljönni onnan, hogy máshol telepedjenek le.

 

A fenntartható fejlődési célok közül az interjú az alábbiakat dolgozza fel:

4 – MINŐSÉGI OKTATÁS

Esélyegyenlőség, általános hozzáférés biztosítása a minőségi oktatáshoz, és az élethosszig tartó tanulás lehetősége mindenki számára.

8 – TISZTESSÉGES MUNKA ÉS GAZDASÁGI NÖVEKEDÉS

A tartós, befogadó, fenntartható gazdasági gyarapodás ösztönzése, teljes és eredményes foglalkoztatás biztosítása, és tisztességes munka mindenki számára.

11 – FENNTARTHATÓ VÁROSOK ÉS KÖZÖSSÉGEK

A városok és emberi településeket befogadóvá, biztonságossá, alkalmazkodóvá, állóképessé és fenntarthatóvá tétele.

16 – BÉKE, IGAZSÁG ÉS ERŐS INTÉZMÉNYEK

Békés és befogadó társadalmak megteremtése a fenntartható fejlődés érdekében, az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés biztosítása mindenki számára és a hatékony, elszámoltatható és mindenki számára nyitott intézményi háttér kiépítése minden szinten.

 

Forrás: https://ffcelok.hu/

 

A képet Loós Panna készítette.